Jste zde

23.4.2019

Král Václav IV.

 

V knihobudce jsem našla knihu od českého lékaře a spisovatele Ivana Lesného „Zpráva o nemocech mocných“. Autor popisuje několik vybraných význačných historických osobností z pohledu neurologa. Vybral si také našeho Václava IV.

Píše se tam, jak Václav IV. Nezdědil po svém otci vytrvalost, rozvážnost a diplomatický talent. Bylo těžké vládnout po skvělém panovníkovi Karlu IV. I doba se změnila. Král Václav se ale velmi moudře obklopil řadou dobře vybraných rádců z nižších šlechtických vrstev. Byl velmi vzdělaný. Chodíval v přestrojení mezi lid a zjišťoval, jestli se někde nešidí nebo nekrade. Povahou byl popudlivý. Při marném úsilí agresivní s afekty zlosti, hlavně při požití alkoholu. Václavovo pití se stupňovalo. Na konci své vlády byl netečný, neschopný žádného činu. Očima lékaře, neurologa MUDr. Ivana Lesného, DrSc. Šlo o alkoholickou demenci.

Jaké máme další doklady, že nadměrné užívání alkoholu vedlo u tohoto krále k postižení nervové soustavy? Jak se měnila jeho tvář? Co se píše v knize o Václavově smrti na Novém hrádku u Kunratic?

Přijďte si knihu půjčit do kunratické knihovny. Dočtete se tam i o dalších panovnících a máme i druhý díl „Druhá zpráva o nemocech mocných“.

gotop