Jste zde

15.8.2016

Dobrý den, mohu si pohladit vašeho pejska?

Ne že by se to v zimě nemohlo stát také, ale přeci jen – v letních měsících je pravděpodobnost mnohem vyšší. Možnost, že se naši nejmenší náhodně setkají s nějakým tím pejskem. A už se k němu řítí přes veškeré možné překážky, jen aby ho mohli pořádně čapnout kolem krku a z nadšení téměř zadusit. Ano, dětská bezelstnost a čilost, zvlášť ke všemu čtyřnohému a chlupatému, dokáže být občas silně vyčerpávající. Rodiče vědí! 

Média každoročně, pod taktovkou tklivých tónů a intenzivních emocí, zveřejňují napadení dítěte psem. A emoce, ty tedy umí. Jsou natolik mocné, až by měl jeden dojem, že takových útoků psů na malé dítě je každodenně na tisíce. Ale neobávejte se! Není tomu tak. Nicméně je rozumné znát zásady a „pravidla“, jak přistupovat k cizím, ale i našim pejskům.

Tak tedy:

  • „Dobrý den, mohu si pohladit vašeho pejska?“ Chce-li si dítě pohladit cizího psa, mělo by tak učinit až se souhlasem majitele. Pes by měl vždy dostat možnost dítě si před kontaktem očichat.
  • Nikdy nenechávejte dítě se psem o samotě.
  • Dítě by před neznámým psem nemělo utíkat ani křičet.
  • Pokud dítě ohrožuje cizí pes, nemělo by se mu dívat do očí. Přímý pohled může psa vyprovokovat k útoku.
  • V případě, že pes na dítě zaútočí a srazí ho k zemi, mělo by se dítě stočit do klubíčka. Je nutné, abyste psa od dítěte co nejrychleji odehnali nebo odlákali.
  • Pes by neměl být dítětem rušen, a to zejména ze spánku, během krmení, fenka při péči o štěňata, hraje-li si pes se svou oblíbenou hračkou apod.
  • Je lepší, aby si dítě hrálo se psem pod dozorem dospělé osoby. Ta totiž může sledovat, jak se hra vyvíjí, a rozhodně lépe rozpozná varovné signály, které zvíře vysílá, když se mu hra už nelíbí.
Vyskočit nahoru