Jste zde

Výstava tulipánů

Výstava „Tulipománie“ III Buchlovice,
 
 

 
 Ve dnech 6. – 11. dubna 2012 si můžete prohlédnout na zámku v Buchlovicích rozsáhlou výstavu sortimentu řezaných tulipánů a jejich aranžmá.                                                                                                                                                                                                                                                                           
  

Expozice tulipánů bude instalovaná ve výstavních prostorách horní zámecké budovy – Flóry. Veřejnosti bude prezentováno na 60 druhů řezaných tulipánů. V prodeji budou upomínkové předměty s potiskem historických tulipánů. Vstupné na výstavu je v rámci vstupného do zámeckého parku a činí 40,- Kč, snížené vstupné 20,- Kč.
Historie tulipánů má své kořeny už v 9. století, kdy se v perské literatuře objevují první zmínky o tulipánech. Když v 15. století Persii ovládli Turci, staly se tulipány oblíbenou zahradní rostlinou. A již na počátku 16. století se přes italské přístavy dostávají první tulipány na evropský kontinent. V roce 1560 švýcarský botanik Conrad Gesner zveřejnil první botanický popis a vyobrazení nově přivezené rostliny, která byla později na jeho počest pojmenována Tulipa gesneriana L. Na konci 16. století se první tulipány objevují v holandských zahradách a na počátku 17. století se z Holandska vyvážejí do zbytku Evropy a tulipán se stává luxusním zbožím. V letech 1623 – 1637 vypukla tzv. „tulipománie“ – tulipánová horečka, při níž se ceny tulipánových cibulí vyšplhaly až k hodnotě městského domu. Spekulacím učinil konec až pád burzy v úterý 3. února 1637. Tulipány si svou oblibu uchovaly po celé barokní i následující historická období, trvale byly předmětem sběratelské vášně a obdivu. V 19. století se zahradníci snažili vypěstovat odrůdy s ranou dobou květu, které by mohli použít k rychlení, i odolné rostliny pro snadné pěstování v zahradách.

gotop